Aplikacja dla pilotów RC

Opis modeli które pilotujemy

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Spook
Posty: 154
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 17:31
Lokalizacja: Wrocław / Wałbrzych

Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: Spook »

Hej!

Uwaga:
W tym momencie aplikacja jest po skończonych betatestach, post dotyczy wersji beta. Zostawiam całość w celach archiwalnych, w Sklepie Google jest już dostępna wersja produkcyjna aplikacji.

Opierając się na moich doświadczeniach z modelarstwa RC, piszę aplikację dedykowaną dla modelarzy. Nazywa się ona Rc Assistant, jest przeznaczona dla Androida, a jej wersja beta jest dostępna w sklepie Google. Aplikacja zawiera szereg modułów, które powinny (w mniejszym lub większym stopniu) ułatwić życie modelarzom i pilotom RC. Na chwilę obecną wygląda ona następująco:

Obrazek

Checklisty

Pierwszym z modułów jest moduł checklist. Pozwala on na tworzenie, edytowanie i wypełnianie checklist. Dla wygody użytkownika, aplikacja udostępnia pewien zbiór checklist w postaci gotowych szablonów - po wybraniu jednego z nich, użytkownik może wprowadzić jeszcze dodatkowe zmiany.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pogoda

Koniec z przedzieraniem się przez stronę meteo.pl, koniec z milionem minimalnych aplikacyjek na Androida, które stanowią swego rodzaju frontend dla tejże strony. Ustawiamy na mapie punkt i od tej pory wystarczy jedno dotknięcie, żeby otrzymać odpowiedni meteogram (aplikacja pobiera zarówno meteogram dla modelu UM jak i COAMPS).

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ściągi

Ten moduł zawiera ściągi przydatne każdemu modelarzowi. Również kalkulatory, przeliczniki jednostek i tak dalej. Na chwilę obecną w aplikacji znajdziecie ściągi przykładowe, ale z czasem (i, mam nadzieję, z Waszą pomocą) kolekcja ta będzie się powiększać.

Obrazek
Obrazek

Instrukcje

Zdarzyło Ci się kiedyś przedzierać się już na miejscu latania przez aplikację DJI, żeby dotrzeć do konkretnej opcji? Mnie tak. Dlatego Rc Assistant umożliwia szybki dostęp do instrukcji różnych modeli. Na zachętę bodaj komplet instrukcji DJI. Po dodaniu instrukcji możemy szybko otworzyć ją z sieci albo poprosić program o ściągnięcie - wówczas będzie ona dostępna offline z poziomu aplikacji.

Obrazek
Obrazek

Modele

Moduł modeli pozwala zapisać informacje o posiadanych modelach - na przykład ich parametry techniczne; to ułatwi ewentualny zakup części zapasowych.

Obrazek
Obrazek

W przygotowaniu

Aplikacja jest w tej chwili w fazie beta: nadaje się już do użytkowania na co dzień, jednak nie ma kompletu funkcjonalności. W planach mam jeszcze dwa moduły:
  • Planowanie wydarzeń - planowanie latania na konkretny dzień. Aplikacja będzie powiadamiała dzień wcześniej o zaplanowanym lataniu i zachęci do wypełnienia checklist.
  • Części - agregator wyników wyszukiwania części z różnych sklepów internetowych - moduł pojawi się, jeżeli uda mi się dogadać z tymi sklepami co do warunków współpracy.
Cena

Wersja beta jest darmowa. Wersja pełna pojawi się za kilka miesięcy i będzie kosztować nie więcej niż 10 PLN.

Społeczność

Jeżeli aplikacja Ci się spodobała, bardzo zachęcam do uczestnictwa w jej rozwoju. W szczególności możesz:
  • Dostarczyć mi zdjęć modeli wykorzystywanych jako tła checklist, modeli itp. Chcę zebrać w aplikacji kolekcję wszystkich *rodzajów* modeli oraz najważniejsze (najpopularniejsze) modele komercyjne (w szczególności takie, dla których warto mieć checklistę).
  • Napisać na forum swoją checklistę dla konkretnego modelu (komercyjnego albo konkretnego rodzaju, np. helikopter z silnikiem spalinowym)
  • Zgłosić zapotrzebowanie na ściągę (może być dynamiczna - np. kalkulator czegoś)
  • Przygotować ściągę z konkretnego zagadnienia.
  • Podrzucić link do instrukcji do komercyjnego modelu.
  • Zgłosić pomysł dotyczący aplikacji albo błąd
  • Ocenić aplikację w Google Play Store :)
  • Powiedzieć o niej innym modelarzom.
Jeżeli zdecydujecie się przekazać materiały, róbcie to najlepiej przez PW albo skontaktujcie się przez PW - dogadamy szczegóły.

Link do aplikacji: https://play.google.com/store/apps/deta ... stant_beta

Zapraszam do ściągania, używania i komentowania :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 29 maja 2017, 13:57 przez Spook, łącznie zmieniany 1 raz.
Aplikacja dla pilotów RC na Androida: Rc Assistant
ZMR250 "Zając", ZMR250 "Królik", DJI Mavic Pro, DJI Spark, HPI Savage Flux Xs "Ryś"
tombstone
Posty: 750
Rejestracja: środa 17 lut 2016, 11:04

Re: Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: tombstone »

ja bym to poprawił

Obrazek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: pawelsky »

Bardzo chalebna idea. Niestety na Galaxy S7 i Androidzie 7.0 crashuje sie na menu Checklist.

Z rzeczy ktore na poerwszy rzut oka bym dodal:
- aktywnosc sloneczna w sekcji pogody
- sekcja dotyczaca przepisow (+ew. integracja z DroneRadar)

Powodzenia!
Awatar użytkownika
Spook
Posty: 154
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 17:31
Lokalizacja: Wrocław / Wałbrzych

Re: Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: Spook »

pawelsky pisze:Bardzo chalebna idea. Niestety na Galaxy S7 i Androidzie 7.0 crashuje sie na menu Checklist.

Z rzeczy ktore na poerwszy rzut oka bym dodal:
- aktywnosc sloneczna w sekcji pogody
- sekcja dotyczaca przepisow (+ew. integracja z DroneRadar)

Powodzenia!
Android w wersji 7 ma inny model uprawnień dla aplikacji, zapomniałem o tym. Możesz tymczasowo obejść problem - wejdź do ustawień, "Aplikacje", wybierz RC Assistanta, "Uprawnienia" i włącz uprawnienie dla "Storage". Poprawię w następnej wersji.

Aktywność słoneczna również pojawi się przy następnym update, będzie pod modelami z meteo.

Myślałem o wprowadzeniu mapy ze strefami powietrznymi - czy wiesz może czy tego typu dane są jawne i (gdzieś) ogólnie dostępne?

A nowelę przepisów wrzucę do ściąg. Też się może przydać.

Pozdrawiam -- Spook.
Aplikacja dla pilotów RC na Androida: Rc Assistant
ZMR250 "Zając", ZMR250 "Królik", DJI Mavic Pro, DJI Spark, HPI Savage Flux Xs "Ryś"
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: kamilborkowski »

Zapowiada się bardzo fajnie.
Ciekawe byłoby dodanie możliwości spisywania zużycia pakietów.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: pawelsky »

Spook pisze:Możesz tymczasowo obejść problem - wejdź do ustawień, "Aplikacje", wybierz RC Assistanta, "Uprawnienia" i włącz uprawnienie dla "Storage".
Nie pomoglo :(
Spook pisze:czy wiesz może czy tego typu dane są jawne i (gdzieś) ogólnie dostępne?
Najbardziej kompletne dane jakie znam ma droneradar, ale pewnie za darmo tego nie oddadza.

Jakas w miare dobra alternatywa bedzie pewnie TO oraz TO

P.S. Mysle ze warto dodac mozliwosc dodawania manuali z lokalnego filesystemu a nie tylko z URLa
P.P.S. A w dalszej przyszlosci - gromadzenie i analiza logow z lotow :)
Awatar użytkownika
Spook
Posty: 154
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 17:31
Lokalizacja: Wrocław / Wałbrzych

Re: Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: Spook »

pawelsky pisze:Możesz tymczasowo obejść problem - wejdź do ustawień, "Aplikacje", wybierz RC Assistanta, "Uprawnienia" i włącz uprawnienie dla "Storage".

Nie pomoglo :(
Spróbuj zaktualizować wersję do 1.0.1 (powinna już być w sklepie). Znalazłem w międzyczasie błąd w angielskojęzycznej wersji checklist - to najprawdopodobniej będzie to. Niestety nie mam pod ręką telefonu z Androidem 7, ale na emulatorze śmiga aż miło :)

Pozdrawiam -- Spook.
Aplikacja dla pilotów RC na Androida: Rc Assistant
ZMR250 "Zając", ZMR250 "Królik", DJI Mavic Pro, DJI Spark, HPI Savage Flux Xs "Ryś"
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: pawelsky »

Spook pisze:Spróbuj zaktualizować wersję do 1.0.1 (powinna już być w sklepie).
Niestety jeszcze nie ma. Sprawdze jak sie pojawi aktualizacja i dam znac.

EDIT: 1.0.1 rozwiazuje problem poczatkowego crasha przy wejsciu w checklisty (nawet z wylaczonymi uprawnieniami do Storage), ale i tak sporadycznie w roznych sytuacjach sie crashuje.
Awatar użytkownika
kontroler_lotów
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2017, 07:55
Lokalizacja: ESP

Re: Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: kontroler_lotów »

cześć,
ciekawy pomysł

tak na szybko ( wersja 1.0.1) - note 4/A6.0.1
wywala się przy wybraniu zagranicznej lokalizacji i sprawdzeniu pogody wyskakuje "aplikacja została zatrzymana"
dla lokalizacji PL wygląda, że działa, bo ściąga dane

w zakładce modele, tam gdzie wpisujemy swój sprzęt,
jest mała ikonka samolotu, przy wybieraniu typu sprzętu, może ta ikonka mogła by się zmieniać w zależności od tego co wybierzemy?

rozumiem że na razie "planowane wydarzenia" i "części" są nie aktywne?

co do stref lotów i ostrzeżeń, czy patrzyłeś na AIRMAP?
P3 pro, zmr250 fpv w budowie + różne PRC ;-)
Awatar użytkownika
adam.pc
Posty: 170
Rejestracja: sobota 10 sty 2015, 13:44
Lokalizacja: Katowice

Re: Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: adam.pc »

Świetny pomysł.
Dodałbym w zakładce Pogoda dodanie lokalizacji wg aktualnego położenia.
Warto by się zastanowić nad możliwością backupowania danych. Jeśli sobie wprowadzę sporo danych i będę chciał zmienić telefon to...
Ostatnio zmieniony niedziela 16 kwie 2017, 14:22 przez adam.pc, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
attyla
Posty: 176
Rejestracja: sobota 06 lut 2010, 12:42
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: attyla »

Ustawianie miejsc a w zakładce Pogoda to mordęga, telefon Huawei Honor 5C
łukasz
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: Głuś »

Spook pisze:Instrukcje

Zdarzyło Ci się kiedyś przedzierać się już na miejscu latania (...)
Mi się zdarza ciągle :-D
Dodaj full parametr list ArduCopter'a po polsku z opcja wygodnego przeszukiwania, a mogę Ci nawet 20zeta rocznie płacić :-)
Proponuję też pomyśleć o możliwości backupu swoich danych i ustawień do pliku, a najlepiej webdav, ewentualnie ftp lub jakieś dropboxy itp. Dla mnie to podstawa każdej aplikacji, do której wprowadzam jakiekolwiek dane. Backup = być albo nie być :-)

Będę kibicował projektowi :-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Spook
Posty: 154
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 17:31
Lokalizacja: Wrocław / Wałbrzych

Re: Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: Spook »

Odpowiem wszystkim hurtem :)
pawelsky pisze:EDIT: 1.0.1 rozwiazuje problem poczatkowego crasha przy wejsciu w checklisty (nawet z wylaczonymi uprawnieniami do Storage), ale i tak sporadycznie w roznych sytuacjach sie crashuje.
Jeżeli się crashuje crashuje (w sensie "aplikacja przestała działać"), to pamiętaj(cie) o klikaniu "Raport". Do konsoli Google Play leci wtedy trochę danych, które mogą mi dosyć mocno pomóc w zdiagnozowaniu problemu. A że beta, to crashować się trochę będzie na razie :) Będę sukcesywnie naprawiał.
kontroler_lotów pisze:cześć,
tak na szybko ( wersja 1.0.1) - note 4/A6.0.1
wywala się przy wybraniu zagranicznej lokalizacji i sprawdzeniu pogody wyskakuje "aplikacja została zatrzymana"
dla lokalizacji PL wygląda, że działa, bo ściąga dane
Zagraniczne lokalizacje nie będą działać przez pewien czas, bo korzystam z meteo.pl, a ten ma ograniczone pole działania. Jeżeli znasz jakiś dobry serwis z numeryczną prognozą dla świata (albo reszty świata), to proszę zapodaj - dorzucę w jednej z nadchodzących wersji. Natomiast oczywiście aplikacja nie powinna się przy tym wywalać, więc będę na pewno pracował nad tym.
kontroler_lotów pisze:w zakładce modele, tam gdzie wpisujemy swój sprzęt,
jest mała ikonka samolotu, przy wybieraniu typu sprzętu, może ta ikonka mogła by się zmieniać w zależności od tego co wybierzemy?
Ikonka symbolizuje model jako taki, ale dla różnych modeli przewidziałem tła. W tej chwili do wyboru jest Phantom, Inspire, Mavic, Racer quad, samolot (generyczny) i helikopter (generyczny). Z czasem pojawi się pewnie ich więcej, możecie mi też podsyłać zdjęcia różnych modeli (byle najogólniejsze i w miarę możliwości z modelem z prawej strony zdjęcia), to będę dodawał.
kontroler_lotów pisze:rozumiem że na razie "planowane wydarzenia" i "części" są nie aktywne?
Tak, zdejmę je w ogóle w następnej wersji dopóki nie napiszę, bo to trochę do kitu wygląda :)
kontroler_lotów pisze: co do stref lotów i ostrzeżeń, czy patrzyłeś na AIRMAP?
Jeszcze nie, ale się na pewno dziś zainteresuję, bo wygląda całkiem obiecująco - tym bardziej, że mają API dla Androida. Pytanie tylko jak z możliwością wykorzystania komercyjnego i kompletnością danych?
adam.pc pisze:Dodałbym w zakładce Pogoda dodanie lokalizacji wg aktualnego położenia.
Dobry pomysł, zapisałem, pojawi się w jednej z najbliższych wersji.
adam.pc pisze:Warto by się zastanowić nad możliwością backupowania danych. Jeśli sobie wprowadzę sporo danych i będę chciał zmienić telefon to...
W tej chwili aplikacja trzyma dane w zewnętrznym obszarze (Android/data/com.spooksoft.rcassistant_beta) i można sobie przenieść te dane w razie potrzeby, ale mam świadomość, że wygodne to nie jest :) Dorzuciłem do listy to-do, backup będzie przez Dysk Google.
attyla pisze:Ustawianie miejsc a w zakładce Pogoda to mordęga, telefon Huawei Honor 5C
Co przez to rozumiesz? Zbyt mały obszar mapy?
Głuś pisze:Mi się zdarza ciągle :-D
Dodaj full parametr list ArduCopter'a po polsku z opcja wygodnego przeszukiwania, a mogę Ci nawet 20zeta rocznie płacić :-)
To ja poproszę w takim razie o trochę pomocy - gdybyś podrzucił mi jakiś link albo PDF albo - jeszcze lepiej - plik tekstowy z tymi informacjami, to by mi bardzo ułatwiło pracę. Zrobienie czegoś takiego nie będzie jakoś specjalnie trudne.
Głuś pisze:Proponuję też pomyśleć o możliwości backupu swoich danych i ustawień do pliku, a najlepiej webdav, ewentualnie ftp lub jakieś dropboxy itp. Dla mnie to podstawa każdej aplikacji, do której wprowadzam jakiekolwiek dane. Backup = być albo nie być :-)
Będzie przez Google Drive.
Głuś pisze:Będę kibicował projektowi :-)
Bardzo mi miło :) Dawajcie też śmiało znać innym modelarzom, na innych forach itp. Im więcej użytkowników, tym mam większą motywację do pracy nad projektem ;)

Pozdrawiam -- Spook.
Aplikacja dla pilotów RC na Androida: Rc Assistant
ZMR250 "Zając", ZMR250 "Królik", DJI Mavic Pro, DJI Spark, HPI Savage Flux Xs "Ryś"
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: pawelsky »

Spook pisze:Jeżeli się crashuje crashuje (w sensie "aplikacja przestała działać"), to pamiętaj(cie) o klikaniu "Raport". Do konsoli Google Play leci wtedy trochę danych, które mogą mi dosyć mocno pomóc w zdiagnozowaniu problemu. A że beta, to crashować się trochę będzie na razie :) Będę sukcesywnie naprawiał.
To moze ja podam scenariusz w ktorym crashuje mi sie najczesciej (w zasadzie to zawsze):
1. Pusta lista modeli
2. Dodaje model z templateu (Quadcopter)
3. Zapisuje
4. Wchodze w Edycje -> Properties i zaczynam usuwac properties idac od gory.
5. Frame usuwa sie normalnie, potem zamiast Engines usuwaja sie Propellers, proba usuniecia po raz kolejny Engines konczy sie crashem (i jako bonus zduplikowaniem modelu na liscie)

Inny problem (tutaj sie juz nie crashuje) to po dodaniu instrukcji (np. PH3A) i pobraniu jej nie mozna jej lokalnie otworzyc (Cannot open manual file!). Otwarcie z linka dziala.

P.S. Dzialam na wersji anglojezycznej jesli to ma jakies znaczenie.

EDIT: Dokladnie ten sam problem z crashem wystepuje rowniez przy checklistach (usuwajac stepy od gory) - zapewne uzywasz tego samego komponentu.
Awatar użytkownika
Spook
Posty: 154
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 17:31
Lokalizacja: Wrocław / Wałbrzych

Re: Aplikacja dla pilotów RC

Post autor: Spook »

Poszła do sklepu wersja 1.0.2, zmiany:
  • Poprawiony bug z usuwaniem elementów list
  • Poprawiony bug - pomimo anulowania nowego modelu, pojawiał się on na liście
  • Poprawiony bug - związany z tworzeniem szablonów checklist i modeli
  • Poprawiony bug - pogoda spoza zakresu nie spowoduje crasha, pojawi się informacja, że brak danych
  • Dodane polskie przepisy do ściąg
Na dniach postaram się poprawić pozostałe błędy.
Aplikacja dla pilotów RC na Androida: Rc Assistant
ZMR250 "Zając", ZMR250 "Królik", DJI Mavic Pro, DJI Spark, HPI Savage Flux Xs "Ryś"
ODPOWIEDZ