Wybór większej ramy i osprzętu-kompletowanie

Opis modeli które pilotujemy

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Jaceman
Posty: 10
Rejestracja: środa 08 cze 2016, 19:59
Lokalizacja: WM

Wybór większej ramy i osprzętu-kompletowanie

Post autor: Jaceman »

Witam. Moje doświadczenie z dronami kończy się na dwóch wyścigowych quadrocopterach, które przez "cięcia budżetu" od jakiegoś czasu mają problemu z lataniem (a to coś się poluzuje, a to coś się poiskrzy(!!) lub po prostu nie potrafi wzbić się w powietrze ;) ). Oczywiście to co "padnie", to naprawiam. Jednak teraz w mojej głowie pojawił się pomysł stworzenia czegoś zupełnie nowego. Otóż chciałbym zrobić coś na ramie większej niż klasy 250. Głównym celem "nowej zabawki" mają być amatorskie nagrania wideo(aktualnie kamerką Xiaomi Yi). Od razu zaznaczę, że nie mam pewności, czy owy "projekt" dojdzie do skutku(nie będę już tłumaczył dlaczego), jednak nawet jeśli mi się nie uda zakupić drona, to zapewne wiedza zawarta w tym wątku komuś posłuży w stworzeniu budżetowego urządzenia :). Aktualnie posiadam już kilka rzeczy, które na pewno zaoszczędzą środki wydane na nowe urządzenie. Przechodząc do sedna.
ZAŁOŻENIA
Dron ma udźwignąć wymienioną już kamerkę Xiaomi Yi(72 g) wraz z gimbalem. Co do zasięgu, to ucieszyłby mnie jak największy(każdego to cieszy w końcu ;) ), ale minimum 1-1,5 km wizji. Najlepiej, aby wizja była od razy z telemetrią(ale jestem w stanie z tego zrezygnować, aby przyoszczędzić). Gimbal przynajmniej dwuosiowy. Najlepiej, aby samym gimbalem sterował już kontroler lotu, który powinien być wyposażony w GPS oraz Failsafe(najlepiej, aby po utracie zasięgu dron wracał w miejsce, gdzie ostatnio miał zasięg lub do miejsca startu). Przyda się również możliwość lotu po waypointach. Długość lotu-min. 15 min.
OBECNY OSPRZĘT DO WYKORZYSTANIA
Aparatura Turnigy 9x v2
Odbiornik video RC805+ekran 7'
Ładowarka EV-PEAK V3 2S/3S
+Masa doświadczenia w naprawianiu :)
+2 baterie, ale nawet ich nie wymieniam, bo starczyłyby może na kilka minut lotu
KOSZTA
Najlepiej, aby wszystkie koszta nie przekroczyły 2000 zł, ale idealnie będzie zmieścić się przed 1500 zł.
PROPOZYCJA
A więc zaczynając od ramy. Rozważam zastosowania(lub czegoś podobnego) ramy TAROT IRON MAN 650(http://abc-rc.pl/Rama-tarot-Iron-man-650). Jest dość droga, dlatego liczę na tańszą, ale równie efektywną, alternatywę. Zależy mi głównie na zastosowaniu jak największych śmigieł oraz wysokim i bezpiecznym podwoziu.
Odbiornik, jaki chcę zastosować, to Turnigy 9x v2 do obecnej aparatury. Tutaj nie ma nic do zmieniania. Tylko to wchodzi w grę(chyba, że jest "zamiennik", o którym nie wiem ;) ). Dodatkowo jednak zmieniłbym(o ile to możliwe) antenę, aby polepszyć zasięg(to samo tyczy się odbiornika wideo).
I to w sumie tyle, co mogę powiedzieć :D. Mnogość osprzętu przytłoczyła mnie na tyle, że nie mam pojęcia co wybierać dalej. Za każdym razem, gdy znajdowałem coś ciekawego i sobie to zapisywałem, to znajdowałem coś lepszego, co jest tańsze albo tylko trochę droższe. Dlatego właśnie zgłaszam się o pomoc w dobraniu komponentów tutaj na forum.
UWAGI
Najlepiej, aby wszystkie część i komponenty pochodziły ze sklepu abc-rc.pl. Bardzo mi zależy na wykorzystaniu elementów, które wymieniłem jako "do wykorzystania".

Pozdrawiam i z góry dziękuję :).
Awatar użytkownika
Zgr
Posty: 146
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:30

Re: Wybór większej ramy i osprzętu-kompletowanie

Post autor: Zgr »

Mam podobne zapotrzebowanie na quada, jednak celuje w coś pomiędzy 250tką a dużymi śmigłami. I tak moim założeniem jest zbudowanie czegoś Phantomo-podobnego.
Chcę postawić na możliwie lekką ramę i śmigła maksymalnie 8'', wychodząc z założenia, że im większe latadło tym większe problemy i potencjalne zagrożenia.
Poza tym quad ten ma nie tylko posłużyć jako platforma do filmowania, ale również do "szwędania" się po okolicy z dłuższym czasem lotu niż 250.
Moje propozycje to:
rama: http://www.banggood.com/DJI-F330-4-Axis ... 43370.html - nie znalazłem nic lżejszego (i przy okazji taniego) co pomieści śmigła 8''
silniki ok. 1200KV o ciągu minimum 700g na śmigłach 8040 lub 8060
bateria 3S Multistar 4000/5200mAh 10C

Co do kontrolera lotu- aby nie rozbił banku to jedyne co mi przychodzi do głowy to APM mini z BG, ale nie sprawdzałem, czy obsługuje gimbala. Może ktoś coś doradzi w tej kwestii.

Taka konfiguracja powinna wyciągnąć ok. 20-25 min. bez gimbala, 10-15 z gimbalem.
Lumenier QAV250, DI130, LS210 customized, Bixler 2, Realacc X210, Supafly Flipmode 6S
zgrywcio
Posty: 61
Rejestracja: sobota 02 sie 2014, 08:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór większej ramy i osprzętu-kompletowanie

Post autor: zgrywcio »

Co do kontrolera: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=23&t=37733 (jeszcze nie sprzedany). Co do ramy... Może CP od http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=36&t=1441 do tego jakieś rurki. Będzie stosunkowo niedrogo a wymiery można dobrać samemu wtedy. W sprawie anteny to w TG9x możesz zmienić ale to nie da za wiele stockowa ma chyba 2dbi i jest optymalna do latania koło nogi na przyzwoitą odległość jak już to bym wymienił w niej moduł nadawczy na jakiś sensowniejszy niż stockowy albo dołączył eleresa. Co do wideo to zrób albo poproś o zrobienie koniczynek.
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wybór większej ramy i osprzętu-kompletowanie

Post autor: qemay »

Odbiornik, jaki chcę zastosować, to Turnigy 9x v2 do obecnej aparatury. Tutaj nie ma nic do zmieniania. Tylko to wchodzi w grę(chyba, że jest "zamiennik", o którym nie wiem ;) ). Dodatkowo jednak zmieniłbym(o ile to możliwe) antenę, aby polepszyć zasięg(to samo tyczy się odbiornika wideo).
Hym...

Nie antenę a link. Sam nadajnik na początek może i ok, ale szybko złapią cię ograniczenia. Z odbiornikami krucho bo zostaje ci tylko i praktycznie RX-9X8Cv2 (wielki, brak Failsafe, brak PPM) albo T6a v2 - mniejszy tylko 6ch jak bobrze trafisz będziesz miał PPM.

No właśnie - coraz więcej kontrolerów nie ma złącz PWM (dożo kabli, dużo miejsca na wtyczki) - będziesz więc ograniczony wyborem praktycznie starszych kontrolerów które mają wejścia PWM. Albo będziesz stosował konwertery PWM > PPM . Kolejne urządzenie kolejne kable, problemy z FS.

No właśnie Failsafe które ciężko i zależnie od zestawu odbiornik (konwerter) kontroler czasami uzyskać. Możliwe ale problematyczne i wymaga odpowiedniego doboru sprzętu. Czyli doprowadzasz do sytuacji w której urwie się link (a chcesz latać dalej) a model poleci w siną dal na ustawieniach na jakich został, albo spadnie jak kamień na ziemię.

Pomyśl o jakimś module FRsky...

Gimbal - dobry na silnikach bez szczotkowych a nie na serwach i tak będzie wymagał zewnętrznego kontrolera.

... 1km i lot z VLOS :)
ODPOWIEDZ