Rozkład masy w kopterze

Opis modeli które pilotujemy

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Rozkład masy w kopterze

Post autor: MacPiston »

Witam. Ostatnio zakupiłem sobie ramę w układzie X, ale taką do fpv, ona się chyba V-tail nazywa. Posiadam dość sporą i ciężką baterię 3300mAh i muszę ją umieścić na tej wystającej platforemce z tyłu. I tu się rodzi się pytanie, czy multiwii da radę to wykontrować? Bo boję się wylecieć pierwszy raz żeby czegoś nie popsuć.
EDIT: To jest ta rama http://www.banggood.com/HJ-MWC-X-Mode-A ... 47345.html
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Rozkład masy w kopterze

Post autor: fragles »

Musisz tak wyważyć kopter po założeniu pakietu, żeby środek ciężkości był na środku ramy (tam gdzie jest miejsce na FC).
Podpierasz ramę z całym założonym osprzętem (z pakietem) w tym miejscu i musi być równowaga.
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Rozkład masy w kopterze

Post autor: MacPiston »

Tylko tak się nie da. Nie mam miejsca, a bateria musi być z tyłu.
Awatar użytkownika
Ski2000
Posty: 124
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:41
Lokalizacja: kielce

Re: Rozkład masy w kopterze

Post autor: Ski2000 »

Środek masy powinien być możliwie blisko geometrycznego środka układu napędowego. Dzięki temu silniki są równomiernie obciążone. Im bardziej środek masy jest cofnięty do tyłu względem środka napędu tym tylne silniki muszą pracować z większą mocą aby utrzymać kopter w poziomie. W takiej sytuacji kopter będzie latał, fc da sobie z tym radę ale: będzie przy starcie od razu uciekał do tyłu by po chwili się wypoziomować oraz będzie o wiele wolniej latał do przodu niż do tyłu. Po prostu zapas mocy będzie większy z przodu.
Y6(quadframe)/multistar4108/15 cali/6S/Pixhawk NEX5+Horizon HD; Panther by JR65/NAZE32; Tarot TL250H/Mini APM; Z-84
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Rozkład masy w kopterze

Post autor: fragles »

MacPiston pisze:Tylko tak się nie da. Nie mam miejsca, a bateria musi być z tyłu.
Możesz go też dociążyć czymś z przodu. Mam kopter na tej samej ramie - dałem kontroler między płytki centerplate a baterię (Zippy 3700 mAh) na górę.
Awatar użytkownika
aro89aro
Posty: 220
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 01:04
Lokalizacja: Kielce

Re: Rozkład masy w kopterze

Post autor: aro89aro »

Może przesuń maksymalnie co się da na przód. (odbiornik, buzzer?) dokładanie masy potraktowałbym jako ostateczność lub zrób tak aby dołożyć jej jak najmniej. Czy masz możliwość włożenie lżejszej baterii? Mniejsza pojemność lub inna długość? Im pakiet bliżej środka ciężkości tym mniej masy będziesz musiał dołożyć na przód.
Łowca kretów i samotnych drzew.
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Re: Rozkład masy w kopterze

Post autor: ghambit »

Bo domyślni jeżeli chcesz baterie zmieścić w kopterze powinieneś przód mieć dociążony gimbalem i sprzętem do fpv.
Baterie możesz umieścić, od spodu koptera używając velcro.

Obrazek
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Rozkład masy w kopterze

Post autor: MacPiston »

No jest to jakieś rozwiązanie. Tylko przy krecie bateria ma małe szanse. Ale spróbuję. Jakiego podwozia używasz? Bo ja na razie mam prowizoryczne z drewna, ale czas na coś lepszego.
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Rozkład masy w kopterze

Post autor: fragles »

Przy większym krecie bateria i tak wypada z mocowań, więc miejsce jej zamocowania nie ma większego znaczenia. Możesz ją zamontować też na górze ale na środku.
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Re: Rozkład masy w kopterze

Post autor: ghambit »

Tak jak kolega fragles napisał, większy kret i bateria wypada co jest bezpieczniejsze nawet dla twojego sprzętu bo jak zabudujesz baterie a zaliczysz takiego kreta że Ci się lipol zapali to z modelu nie zostaje nic. Podwozie mam takie: http://www.rctimer.com/product-966.html
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Rozkład masy w kopterze

Post autor: MacPiston »

Zamontowałem baterię tak jak kolega ghambit polecił. Teraz czas na pierwszy lot więc zobaczymy co i jak.
ODPOWIEDZ