Antena (nadajnik) wyniesiony w górę dla zwiększenia zasięgu?

Opis modeli które pilotujemy

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Post autor: KamilCK »

Gregi pisze:
toretto1995 pisze:Na jakie odległości planujesz latać ?
Tak daleko jak to będzie z danym sprzętem możliwe. ;-)
Widzę że jesteś z Wielunia to tam masz w miarę równy teren to bez problemu polecisz na 20/30km bez żadnych masztów ale jest jedno ale zależy na jakiej chcesz wysokości lecieć
Gregi
Posty: 190
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2015, 18:41
Lokalizacja: Wieluń

Post autor: Gregi »

Nie zawsze muszę latać u siebie i poza tym chciałbym lecieć nisko. Taki daleki lot ale coraz wyżej będzie nudny.

Nie byłoby fajnie mieć możliwość dalszego zasięgu z anteny skierowanej z góry na dół lub równolegle do modelu nad przeszkodami terenu, a nie z dołu poprzez przeszkody?

Które położenie anten umożliwi lepszą transmisję?

1.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f62 ... 60830.html

2.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6d9 ... 0a4a2.html


Wiem, że jestem nowym forumowiczem i "modelarzem", ale nie trzeba się na tym skupiać i udowadniać mi, że mam głupie pomysły. ;-)

Lepiej skierować uwagę na problem i ewentualnie udowodnić, że koszt zbudowania takiej "anteny" jest nieadekwatny do korzyści. A ja sam nie jestem jeszcze aż tak doświadczony, żeby samodzielnie to rozwiązać.
Seba_K
Posty: 175
Rejestracja: środa 24 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Rusiec/Bełchatów

Post autor: Seba_K »

Kolego Gregi, jak chcesz się przekonać jak to powinno być to umów się ze mną i jedziemy do chłopaków Hiro i Zeman, jeżdże do nich czasami, tylko kawałek do nich drogi jest. We dwójke zawsze raźniej. A tak wogóle jak będziesz miał ochote zapraszam do mnie od Wielunia 30km więc w miare blisko.
Turnigy 9x +eleres mod
SW 1900, Legwan
AP i OSD Zbig&Pitlab, KFC32 + OSD
Sony600tvl + Fox1500
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Gregi pisze:Które położenie anten umożliwi lepszą transmisję?
Po pierwsze to zmień założenia i rób wyliczenia dla 433MHz oraz jak najniższy kanał dla wideo na 1.2GHz (np 1080MHz) bo te mapki i strefę Fresnela to wyliczyłeś dla 2,4GHz....
Po drugie jak to już wszystko poobliczasz to zajrzyj tu: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=19003 i sprawdź czy nikomu nie wejdziesz w eter.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Gregi
Posty: 190
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2015, 18:41
Lokalizacja: Wieluń

Post autor: Gregi »

@Seba_K
Dzięki za zaproszenie. ;) I chętnie do ciebie podjadę, ale pewnie dopiero jak będzie cieplej, żeby spróbować jakiegoś wspólnego latania. Na razie muszę poćwiczyć na symulatorze i opanować aparaturę i model, które są już w drodze.

@Rurek
Ok. Rozumiem, że na 433Mhz pracuje eleres, który wzmacnia sygnał (bo jeszcze na razie w niego się nie wczytywałem)? No i myślałem, że wolno używać tylko pasma 2,4 oraz 5,8 Ghz.
Seba_K
Posty: 175
Rejestracja: środa 24 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Rusiec/Bełchatów

Post autor: Seba_K »

A jaki model wybrałeś? Jak będziesz miał jakieś problemy to wal śmiało do mnie na pw na pewno Ci pomogę oczywiście jeśli będę w stanie.
Turnigy 9x +eleres mod
SW 1900, Legwan
AP i OSD Zbig&Pitlab, KFC32 + OSD
Sony600tvl + Fox1500
Gregi
Posty: 190
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2015, 18:41
Lokalizacja: Wieluń

Post autor: Gregi »

Zaszalałem i na razie kupiłem taranisa, żeby mieć już rozwojową apkę.
A do tego najprawdopodobniej kupię od jednego z forumowiczów używanego sky scouta w wersji fpv z goglami - na początek, żeby poznać trochę w praktyce jak to wszystko jest połączone.
I dzięki za potencjalną pomocną dłoń. ;-)
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Re: Antena (nadajnik) wyniesiony w górę dla zwiększenia zasi

Post autor: lukisek »

Gregi pisze:Witam


Moim marzeniem jest na przykład niski, długi lot nad rzeką, lub tuż nad drzewami, itp. nawet na odległość kilometra, ale nisko.


pozdrawiam
Grzegorz

Masz tam jakis kanal lokalnie , pozatym Warta i Pyszna to chyba jakis lokalny strumyk. Lot nisko jak najbardziej mozliwy i uwaga:

NIE musisz wynosic niczego balonem
NIE musisz stawiac masztu

Bo przypomne innym kolegom ktorzy juz zaczeli fantazjowac nt lotow na 10 km zalozenie :

"Marzenie lotu nisko na kilometr".

MUSISZ stanac sobie gdzies na lokalnym wzniesieniu przy rzece i leciec

ale przedtem :
DOBRZE ZEBYS MIAL Link RC na 433 Mhz z normalna antena
MUSISZ M|IEC w miare dobrze wszystko ulozone na modelu . Pisze w miare dobrze bo nie lecisz na 10 km a na 1 km.() jak to sie robi znajdziesz na forum w topicach kolegow co lataja na 10 km.
MUSISZ a lepiej zebyys mial (jesli chcesz zeby sie model nie zgubil ) miec spottera czyli osobe ktora w razie draki ci mniej wiecej okresli gdzie jestes .
MUSISZ wykonac jakies podstawowe testy naziemne tj idziesz sobie z buta kontrolujac zasieg po ziemi oraz wideo.
Widac ze nie leciales jeszcze fpv wiec zapomnij o locie na 10 km narazie. Polecisz na 600 m i nawet majac osd jak spanikujesz to mozesz sie zgubic. Swiat poprzez obiektyw szerokokatny kamerki plytkowej z gory wyglada tak ze latwo stracic orientacje.
MUSISZ trenowac i oswoic sie z terenem poznajac uksztaltowanie terenu najpierw latajac kolo nogi a potem dalej
MUSISZ zaplanowac lot - biorac pod uwage kilka waznych czynnikow ot np uksztaltowanie terenu kier i sile wiatru.
MUSISZ lub lepiej zeby tak bylo - Leciec pod wiatr. Dlaczego ? sam odnajdziesz odp .

Jest jeszcze duzo MUSISZ jesli chcesz zminimalizowac ryzyko utraty modelu na poczatku zabawy w FPV
Moze ten post brzmi dosc zapobiegawczo ale mam nadzieje ze ci poszerzy troche horyzont
na pewne kwestie w tej zabawie.
Im wiecej MUSISZ zignorujesz tym wieksze prawdopodobienstwo ze stanie sie cos na co bedziesz nie przygotowany.
ostatnie MUSISZ - musisz czytac forum i stosowac sie do rad kolegow ktorzy zeby zjedli na tym jesli chcesz zeby czas ktory spedzisz na polu nie polegal na szukaniu modelu po krzakach a na lataniu

Stojac na wzniesieniu i lecac w dolinie rzeki zapewniasz bez problemu "widzenie anten"
i tak skonczysz ... wrając do RC
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

A jaka to jest ta "normalna" antena na 433MHz?
Są "nienormalne"?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Gregi
Posty: 190
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2015, 18:41
Lokalizacja: Wieluń

Re: Antena (nadajnik) wyniesiony w górę dla zwiększenia zasi

Post autor: Gregi »

lukisek pisze: MUSISZ...
Ok! Ilość tych MUSISZ i ogrom nowej wiedzy i umiejętności do ogarnięcia bardzo mi się podoba - nie będzie nudno. ;-)
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: PiotrSz »

cebulator pisze:A jaka to jest ta "normalna" antena na 433MHz?
Są "nienormalne"?
Jasne że są, to takie który modelarz próbuje wystrugać sam nie mając elementarnej wiedzy na temat budowy anten. W tym wypadku elementarną wiedzę mam na myśli zapoznanie się jakimś tutorialem traktującym o budowie anten na tą częstotliwość.
Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: zeman0 »

Proponuję podjechać do kolegi Seba_k, zobaczyć jak wygląda model do FPV, Podpatrzeć co będzie potrzebne.
Potem:
-powoli kompletować sprzęt.....
-zakupić jedną z polecanych platform dla początkujących bądź taką którą nie zrobisz krzywdy sobie i innym.....
-ulotnić ją...
-trenować.
Przyjechać do Skoczowa poznać brać modelarską i wrócić z wiedzą jakiej nie przyswoisz nigdzie indziej... ;-) a w międzyczasie czytać, czytać i sensownie pytać....
Taranis 9XD, eLeRes, GS, OSD i AP by Zbig & Pitlab, FOX 800 1,2GHz, Talon.
Zdzisek
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 24 lis 2014, 21:36
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zdzisek »

zeman0 pisze:Przyjechać do Skoczowa poznać brać modelarską i wrócić z wiedzą jakiej nie przyswoisz nigdzie indziej...
zeman0 - który Skoczów ? Ten koło Cieszyna ? :)
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Post autor: TorFPV »

Dokładnie ten :lol: Jadąc na ten zlot przez Twoje miasto przejeżdżam :-P
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Zdzisek
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 24 lis 2014, 21:36
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zdzisek »

Super :) a kiedy ten zlot ? :)
ODPOWIEDZ